Cover image for Constructoras De Pas / En samtale med kvinnelige fredsbyggere fra Colombia
AnnetSeminar Eller Forelesning

Constructoras De Pas / En samtale med kvinnelige fredsbyggere fra Colombia

Når

Torsdag 18. juni
Starter 18:00

Hvor

Nordic Black Theatre & Cafeteatret
Hollendergata 8
Oslo

Arrangør

Nordic Black Theatre

Forestillinger:

torsdag 18. juni
kl 16:00

Vi har gleden av å invitere til en samtale om fred med deltakelse fra Andrea Torres Bautista – menneskerettighetsadvokat og leder for den colombianske organisasjonen Fundación Nydia Erika Bautista (FNEB).

Organisasjonen FNEB består av ofre og fagpersoner, som i flere tiår har arbeidet for sannhet, rettferdighet og oppreisning for personer som har blitt utsatt for tvungen forsvinning i Colombia. FNEB kjemper også for rettighetene til kvinner som leter etter forsvunne familiemedlemmer.

Under arrangementet vil Andrea Torres Bautista fortelle om sine egne erfaringer fra arbeidet i FNEB, og dele sine refleksjoner om kvinners rolle i arbeid for fred, minne og forsoning. Hun vil også informere om prosessen som ledet fram til godkjenningen av Ley de Mujeres Buscadoras (Lov 2364 fra 2024) – en banebrytende lov som anerkjenner og beskytter kvinner som har viet livet sitt til å lete etter sine kjære som er forsvunnet.

Laura Lucía Meza - advokat og medlem av Wayúu-urfolket, vil også delta i samtalen. Hun vil dele sine refleksjoner om urfolks rettigheter, beskyttelsen av land og territorier, samt kvinners viktige rolle i arbeidet for fred og rettferdighet i Colombia.

I tillegg deltar Sandra Rojas – psykolog og styremedlem i Støttegruppen for fred i Colombia. Hun vil bidra med et perspektiv på internasjonal solidaritet, fortelle om innsatsen for fredsbygging fra Norge og de aktuelle utfordringene for implementeringen av rammeverket for kvinner, fred og sikkerhet (WSP).

Arrangementet vil tilby et rom for refleksjon rundt søken etter sannhet og rettferdighet, kvinners lederskap i fredsprosesser, og betydningen av å styrke internasjonal solidaritet i møte med utfordringene som Colombia står overfor i dag.

Gente Organica og Rumba Med Rumbo vil bidra med artistisk innslag og god musikk gjennom kvelden.

Arrangementet organiseres av PBI Norge, Latin-Amerikagruppene i Oslo (LAG-Oslo), SAIH, Støttegruppen for Fred i Colombia, Gente Orgánica y Rumba Med Rumbo.


Dato: 18. juni

Tid: 18:00

Sted: Nordic Black Theatre

(Samtalen vil foregå på spansk, med oversettelse til norsk ved behov)


Velkommen!