Fortellerfestivalen 2025 // Festivalåpning

torsdag 3. april kl 19:00

Fortellerfestivalens åpningskveld: Fyr og flamme!

Kl. 19:00-21:30

Bli med på en åpningskveld fylt med fyr og flamme! Vi åpner festivalen på Nordic Black Theatre – Caféteatret i Hollendergata 8 med et program som spenner fra nære fortellerstunder til sterk lidenskap – en kveld der ord, stemmer og felleskapet til sammen minner oss på viktigheten av fortellerkunsten i en verden som brenner.

Ønsker du både å delta på workshop, høre foredrag og få med deg åpningen? Da passer det godt med et dagspass til hele torsdag på festivalen.

Åpningsforestillingen

Her møtes fortellere med vidt forskjellig bakgrunn – noen er erfarne scenekunstnere, mens andre tar sine aller første skritt opp på en scene med sin fortelling denne kvelden sammen med oss.

Sammen tar de oss med inn i festivalens tema Fyr og flamme, vevet sammen av den unike vokalkunstneren Ruth Wilhelmine Meyer.

Ruth Wilhelmine Meyer – Foto: Agnete Brun

En stemningsfull og gripende åpning du ikke vil gå glipp av!

Story Hangout – Fortelling rundt bålet

Vi samles rundt flammene – akkurat slik mennesker har gjort i uminnelige tider. Her skapes et uformelt rom for å lytte, dele og la historiene finne sin egen vei.

Fortellerkunst i en verden som brenner – bli med og la deg rive med fra første øyeblikk!

Life Game med Det Andre Teatret – Kveldens avslutning

Foto: Anders Holmen Utsig
Foto: NRK v/Robert Rønning

Kvelden rundes av med en helt spesiell forestilling fra Det Andre Teatret: Life Game. Dette er den perfekte blandingen av teater og virkelighet! En gjest blir invitert til å fortelle om sitt liv, og basert på svarene improviseres scener og historier frem på stedet. Har du drept noen? Hvem fantaserer du om? Hvorfor burde du havne i fengsel? Dette er bare noen av de saftige spørsmålene gjesten kan få under forestillingen. En unik opplevelse hvor vi får innblikk i vanlige folks fantastiske historier og muligheten til å lage all slags tullete (og litt fin) impro ut av det. Å være menneske er, som vi vet, både utrolig og vanskelig!

Denne kvelden er vi heldige å ha med oss ingen ringere enn Gro Holm som kveldens gjest. Holm er en av Norges mest erfarne journalister og programledere, kjent for sitt arbeid i NRK som utenrikskorrespondent i blant annet Moskva og Washington. Gjennom hennes historier og Det Andre Teatrets improvisasjonsevne vil vi få et nytt og spennende perspektiv på et imponerende liv i journalistikkens tjeneste.

Fortellerkunst i en verden som brenner – bli med og la deg rive med fra første øyeblikk!